טכניקות אילוף כלבים – המקל והגזר, ככה זה עובד!

0
446
טכניקות אילוף כלבים

יש מגוון רחב של טכניקות אילוף כלבים למתחילים ולמתקדמים אילוף כלבים הוא עבודה במשרה חלקית,
אך כאשר מבצעים אותה נכון ועם השקעה, אנו חוסכים לעצמו זמן בעתיד של צעקות, ניקיון אחרי כלב ועוד.

טכניקות אילוף כלבים – המקל

גישת המקל באילוף כלב

גישת המקל גורסת ש אילוף כלבים צריך להתבצע באמצעות כפייה וענישה של הכלב, כלב שאינו מבצע פקודה מסוימת מקבל עונש מיידי על אי ביצוע הפקודה. השיטה מתבצעת בדרך כלל ע"י ענידת קולר חשמלי לכלב ומתן הלם חשמלי על כל פקודה שאינה מתבצעת. אופן לימוד הפקודות בשיטה זו הן שיטת ההימנעות הכלב מקבל חיזוק שללי ממושך וכאשר מבצע את הפקודה החיזוק השלילי מופסק. החשיבה שמאחורי השיטה היא שהכלב יכול לבצע כל דבר שאומרים לו אם יכפו עליו ממש חזק באופן כזה שהכלב ירצה להימנע מאי נעימות של הענישה. ההשלכות של גישה זו הן ברורות, הכלב נהיה מפוחד חסר ביטחון, פאסיבי ועוד.

גישת הגזר באילוף כלבים

גישה זו גורסת ש אילוף כלבים צריך להתבצע באמצעות גישה חיובית בלבד. אילוף כלבים בשיטה זו מתבצע ע"י מתן גמול ופרס על כל התנהגות טובה שהכלב מבצע. בשיטה זו אין כפייה על הכלב לעשות דבר שאינו רוצה המטרה של האילוף היא לגרום לכלב לרצות לעשות את הבקשות שמופנות כלפיו.הבעיה המרכזית בגישת אילוף כלבים היא שאם הפרס אינו מצדיק את המאמץ הכרוך בביצוע הבקשה הכלב פשוט לא יבצע אותה. חיסרון נוסף של שיטה זו היא שזמן האילוף ארוך יחסית.

טכניקות אילוף כלבים – המקל והגזר ביחד

לשתי גישות האילוף הקודמות הקיצוניות יש חסרונות רבים גישת המקל והגזר משלבת שתי גישות אלו לגישה אחת. בשיטת אילוף כלבים זו יש מתן פרס וחיזוקים חיוביים להתנהגויות חיוביות של הכלב ומן הצד השני מתן עונש על פעולות שאינן חיוביות, או לחילופין מתן פרס על ביצוע פקודה או מתן עונש על אי ביצוע פקודה. בגישת אילוף כלבים זו דוגלים רוב מאלפי הכלבים בארץ ובכלל יש כאלו הנוטים יותר לצד של הגזר ויש כאלו הנוטים יותר לצד של המקל אבל רוב רובם של המאלפים משלב בין הגישות. באיזה טווח של הסכלה אתם נמצאים?

השאר תגובה

נא הקלד את תגובתך
בבקשה הקש את שמך כאן